De bonafide bedrijven die verenigd zijn in gerenommeerde organisaties zoals de ASFA en de VSB hebben geen moeite met het besluit van het ministerie van Financiën en Planning om de vrijstelling van invoerrechten op goederen niet te verlengen. De ASFA ondersteunt deze maatregel en vindt juist dat er moet worden opgetreden tegen malafide bedrijven die hiervan misbruik hebben gemaakt.
Wilgo Bilkerdijk, voorzitter van de Associatie van Surinaamse Fabrikanten (ASFA), zegt in een gesprek met Radio ABC dat sommige van deze bedrijven die onrechtmatige handelingen plegen zelfs diensten aan de staat leveren. Onlangs heeft het ministerie de regeling voor het invoervrij importeren van bedrijfsgoederen niet verlengd, nadat de beschikking in juni 2024 was verlopen.
Minister Stanley Raghoebarsing gaf aan dat er misbruik werd gemaakt van deze regeling. Enkele bedrijven die meer in de importhandel zitten, hebben hiertegen geprotesteerd. Volgens Bilkerdijk gaat het om bedrijven die niet zijn aangesloten bij een organisatie, maar wel gebruikmaken van bepaalde regelingen.
Bilkerdijk hoopt dat minister Raghoebarsing het bedrijfsleven zo gauw mogelijk uitnodigt voor een gesprek dat reeds lang op de agenda staat. De bewindsman zei eerder op een persconferentie dat er bedrijven van de regeling gebruikmaakten die niet bestonden of niet op de aangegeven locatie te vinden waren.
De ASFA-voorzitter gaf aan dat dit probleem niet alleen tijdens deze regering speelde, maar ook bij de vorige. Hij benadrukte dat er toen niet werd opgetreden. Nu is er een evaluatie gepleegd en de gegevens die daaruit naar voren zijn gekomen, geven redenen om deze regeling niet te verlengen.
Bilkerdijk geeft aan dat de bedrijfslevenorganisaties al lang hebben gevraagd naar de kwestie van de beschikking en de gegevens die zijn vrijgekomen uit de gehouden evaluatie.