Om te komen tot een oplossing voor de hoge concentratie kwikdamp boven Paramaribo is er op 24 januari door het Openbaar Ministerie (OM) een workshop gehouden. De workshop moet gezien worden als de eerste stap. Tot de aanwezigen behoorden personen van de verschillende goudopkoop- en exportbedrijven, het Nimos, het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM) en de Deviezencommissie.
Er wordt gesproken van een vruchtbare workshop, omdat waarnemend procureur-generaal, Garcia Paragsingh, in overleg met alle betrokkenen naar mogelijkheden heeft gekeken, die op adequate wijze de uitstoot van de kwikdamp kan indammen. Vanuit de zijde van de goudopkoop en -exportbedrijven is in ieder geval gebleken dat zij openstaan alsook bereid zijn om in het belang van de volksgezondheid de nodige maatregelen te treffen.
Er is zelfs door de bedrijven doorgegeven dat de uitstoot van kwik gekwalificeerd kan worden als “1 voor 12”. Ook zijn de bedrijven de mening toegedaan dat handhaving en monitoring optimaal en efficiënt dient plaats te vinden, waarmee het OM helemaal eens is.
Op de vraag van het OM om een kijkje te nemen bij bedrijven waar de kwikuitstoot goed gereguleerd is, is positief gereageerd. De komende week zal reeds een aanvang daarmee worden gemaakt. Het OM zal samen met Nimos en de Deviezencommissie de handhaving en monitoring ter hand nemen.
De bedrijven waar de uitstoot van kwik nog niet gereguleerd is, zullen in de gelegenheid worden gesteld om die alsnog te doen binnen een door het OM te bepalen periode.
Verder heeft het OM de brug geslagen met Nimos en de Deviezencommissie, zodat elke vergunning die uitgegeven wordt voor een goudopkoop- en exportbedrijf voortaan verplicht aan een aantal milieuvoorwaarden moet voldoen.