De Centrale Bank van Suriname (CBvS) heeft in een officiële verklaring haar bezorgdheid geuit over het toenemende speculatieve gedrag op de valutamarkt. Volgens de CBvS draagt dit gedrag, samen met externe wisselkoersschommelingen en verhoogde binnenlandse bestedingen, bij aan de recente stijging van de wisselkoersen in Suriname.
De CBvS wijst erop dat de druk op de wisselkoersen sinds maart dit jaar is toegenomen. “Anticiperen op marktkoersen boven de huidige wisselkoersen wordt thans vooral gedreven door onzekerheid en speculatie,” aldus de bank. Dergelijke marktverwachtingen worden volgens de CBvS gevoed door berichten die de sentimenten onnodig aanwakkeren.
Interventies en beleid
In reactie op de koersdruk heeft de CBvS in april en mei drie valutaveilingen gehouden, waarbij US-dollars aan banken en cambio’s zijn verkocht. Hiermee werd ruim SRD 1,2 miljard aan overtollige liquiditeit uit het systeem gehaald. De CBvS benadrukt dat dergelijke interventies uitsluitend plaatsvinden bij:
– een te snelle stijging van de marktkoers binnen een korte periode, of
– een significante afwijking van de marktkoers ten opzichte van de theoretisch verantwoorde bandbreedte op basis van interne modellen.
Verder zet de CBvS monetaire instrumenten in om overtollige SRD-liquiditeiten te binden, met als doel de inflatie binnen aanvaardbare marges te houden.
Oproep aan samenleving
De Centrale Bank benadrukt dat zij haar internationale reserves zorgvuldig beheert en deze inzet bij wanordelijke marktsituaties. Tegelijkertijd roept zij burgers, bedrijven en marktspelers op tot verantwoordelijkheid: “De CBvS doet een dringend beroep op de samenleving om het moeizaam opgebouwde marktmechanisme van het flexibele wisselkoerssysteem niet onnodig te verstoren door speculatief gedrag en het versterken van negatieve sentimenten.”
De verklaring komt op een moment dat de euro bij cambio’s al boven de SRD 45,00 wordt verhandeld en de US-dollar richting SRD 41 kruipt. De Centrale Bank stelt zich strijdvaardig op: verdere maatregelen zullen niet worden geschuwd om de koersontwikkeling te stabiliseren.