De verdediging van Michael D. heeft fel uitgehaald naar de leiding van het Huis van Bewaring. De directeur weigert toestemming te geven voor een speciaal matras dat zijn cliƫnt om medische redenen dringend nodig heeft. Advocaat Raoul Lobo stelde tijdens de zitting dat zelfs het Openbaar Ministerie (OM) erkent dat Michael een aangepast matras nodig heeft, maar dat de directeur om veiligheidsredenen geen toestemming verleent.
āWanneer de directeur dit desondanks weigert, moet hij ontslagen worden,ā aldus de advocaat. De raadsman onderbouwde zijn dupliek met internationale verdragen. Hij verwees naar artikel 10 van het BUPO-verdrag en artikel 5 van de AVRM, waarin staat dat elke persoon die van zijn vrijheid is beroofd met menselijkheid en eerbied voor zijn waardigheid moet worden behandeld.
Ook stelde hij dat detentie strikte eisen stelt aan de manier waarop staten omgaan met arrestaties en detenties.
Drugssmokkel en arrestatie
Michael D. werd in december vorig jaar aangehouden toen het BID-team tijdens controlewerkzaamheden ruim 7 kilogram drugs aantrof, verstopt in de dubbele bodem van zijn reiskoffer. Hij werd na ontdekking van de pakketten overgedragen aan de Narcoticabrigade. Tijdens een eerdere zitting eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van vijf jaar tegen de verdachte.
Psychologische kwetsbaarheid
Raadsman Lobo benadrukte dat zijn cliƫnt verminderd toerekeningsvatbaar is. Uit een psychologisch rapport blijkt dat Michael lijdt aan een bipolaire stoornis, waardoor hij volgens de deskundige gemakkelijk te manipuleren is.
āZijn financiĆ«le situatie in Nederland was niet slecht, hij had geen enkele reden om drugs te vervoeren,ā betoogde Lobo. āHij is misbruikt vanwege zijn geestelijke kwetsbaarheid.ā De advocaat pleitte er daarom voor dat de rechter de strafeis niet onverkort overneemt, maar verlaagt op grond van deze stoornis.
Ingrijpen rechter
De rechter reageerde door de officier van justitie te verzoeken erop toe te zien dat Michael D. tijdig wordt voorgeleid aan een specialist Ʃn dat hij de beschikking krijgt over een matras dat aansluit bij zijn medische situatie.
De zaak is uitgesteld tot 17 oktober, wanneer de rechter uitspraak zal doen. Tot die tijd blijft Michael D. in voorlopige hechtenis.