VHP-assembleelid Asis Gajadien pleit voor strengere wettelijke maatregelen om functionarissen persoonlijk aansprakelijk te stellen bij financiële misstanden. Volgens hem blijft corruptie in stand zolang fouten niet leiden tot consequenties. “Als iemand verantwoordelijk is, moet hij zelfs zijn bezittingen verkopen om de schade terug te betalen,” zei Gajadien.
In een interview met TBN Prime Alert benadrukte Gajadien dat Suriname dringend behoefte heeft aan een cultuur van verantwoordingsplicht binnen de publieke sector. “Wanneer mensen niet aansprakelijk worden gesteld, blijft het daarbij. Maar als iemand voelt dat hij persoonlijk moet opdraaien voor fouten, zal hij tien keer beter nadenken voordat hij handelt,” aldus het assembleelid.
Volgens Gajadien ontbreekt het in Suriname aan duidelijke mechanismen die aansprakelijkheid afdwingen. Hij verwees naar voorbeelden uit andere landen, waar functionarissen zelfs bij belastingfraude persoonlijk verantwoordelijk worden gehouden. “Dat soort zaken moeten we ook in onze wetgeving inbouwen. Ik heb vaker bij wetswijzigingen geroepen: laten we die aansprakelijkheid goed inbedden in onze wetten,” zei hij.
De VHP’er wees erop dat bestaande regelgeving, zoals de Wet op de Jaarrekening, vaak wordt genegeerd of slecht wordt uitgevoerd. “Als je hoort dat een bedrijf sinds 2018 geen jaarrekening heeft ingediend, dan roept dat grote vraagtekens op. De regels bestaan wel, maar de uitvoering blijft achter.”
Gajadien riep daarnaast op tot structurele nacontrole binnen overheidsdiensten, onder meer bij de douane. Hij vertelde dat hij eerder de toenmalige minister van Financiën had geadviseerd om een aparte nacontroledienst op te zetten die periodiek van samenstelling wisselt. “Anders krijg je dat mensen denken dat het hun eigen netwerk is. We hebben externe controlediensten nodig die onafhankelijk toezicht houden,” aldus Gajadien.
Het assembleelid waarschuwde dat Suriname te maken heeft met een diepgewortelde “corrupt mind”-cultuur. “Veel instanties werken, als je niet oppast, niet conform de regels. Daarom is het noodzakelijk dat verantwoordelijken niet alleen bestuurlijk, maar ook financieel aansprakelijk kunnen worden gesteld.”
Volgens Gajadien is een stevige aanpak onvermijdelijk als Suriname serieus werk wil maken van goed bestuur en transparantie. “Pas als mensen voelen dat er echte gevolgen zijn, verandert hun gedrag. Zonder dat blijft alles bij mooie woorden.”