De Amerikaans-Iraanse journalist Jason Rezaian klaagt Iran aan. Hij beschuldigt Teheran van gijzeling, marteling en terreurdaden. Rezaian zat 544 dagen vast in Iran en kwam begin dit jaar vrij. Hij werd naar verluidt verdacht van spionage, al kwam daarover nooit duidelijkheid.
Rezaian, die werkte voor de Washington Post, heeft gisteren in Washington een zaak aangespannen. In de aanklacht staat onder meer vermeld dat hij enkele tientallen kilo’s was afgevallen tijdens zijn detentie en dat hij dacht aan zelfmoord. Ook staat erin dat gedreigd werd zijn vrouw om te brengen.
Volgens Rezaian werd hij gebruikt door Teheran bij de onderhandelingen over het nucleaire akkoord dat werd gesloten met de Verenigde Staten. Dat akkoord werd in januari van kracht. In ruil voor het terugschroeven van zijn nucleaire programma zijn sancties tegen Iran geschrapt.
In mei dit jaar spande een andere Amerikaan, Amir Hekmati, om vergelijkbare redenen een zaak aan tegen Iran. Hekmati, een militair, zat meer dan vier jaar vast in Iran.
Teheran heeft nog niet gereageerd op de juridische stappen.
NOS