Een groep van Zuid-Amerikaanse leiders heeft vrijdag een nieuw regionaal blok geĂŻntroduceerd. Het blok, Prosur, moet de Unie van Zuid-Amerikaanse Naties (Unasur) vervangen. De overleden Venezolaanse president Hugo ChĂĄvez wilde met Unsaur de invloed van de VS in de regio tegengaan. Ambassadeur Marciano Armaketo vertegenwoordigde Suriname bij deze vergadering.
Unasur werd in 2008 opgericht door een groot aantal Zuid-Amerikaanse landen en werd geleid door linkse regeringen. Maar het enthousiasme voor het blok nam af onder meer gematigde of conservatieve regeringen. Uiteindelijk stapten twaalf landen uit Unasur vanwege leiderschapsverschillen en gedeeltelijk vanwege het falen van Unasur om actie te ondernemen in het door crisis verscheurde Venezuela.
Leiders van het Prosur-blok, dat vrijdag in de Chileense hoofdstad Santiago is gelanceerd, zeiden dat de nieuwe groep zich zal richten op het verdedigen van democratie en vrijheid. In hun gezamenlijke verklaring hebben zij zich ertoe verbonden de regionale integratie te “vernieuwen en versterken” in een flexibeler en doeltreffender kader.
De grondleggers van Prosur zijn afkomstig uit Argentinië, Brazilië, Chili, Colombia, Ecuador, Paraguay en Peru.
“Vandaag was een goede dag voor samenwerking, dialoog, begrip en de integratie van Zuid-Amerika”, zei de Chileense president Sebastian Pinera, die Unasur’s falen had toegeschreven aan “een overdaad aan ideologie en bureaucratie”.
De opvolger van ChĂĄvez, president NicolĂĄs Maduro, was niet uitgenodigd op de Prosur-bijeenkomst.
Ecuador was het laatste land dat zijn lidmaatschap van Unasur opschortte. President Lenin Moreno vroeg het blok ook om zijn hoofdkantoor bij de hoofdstad van Ecuador op te geven en gaf opdracht tot het verwijderen van een bronzen standbeeld bij de ingang met een schokkende nestor Kirchner, de overleden Argentijnse president en eerste secretaris-generaal van Unasur. Kirchners nalatenschap is ontsierd door beschuldigingen van corruptie.