In Nederland is het aantal positieve coronatests afgelopen week verzevenvoudigd ten opzichte van de week ervoor. De Nederlandse regering heeft daarom besloten nieuwe maatregelen in te voeren om deze “snelle verspreiding” af te remmen, maken premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) zojuist bekend. Zo gaan clubs en discotheken weer volledig dicht en moet de horeca van middernacht tot 06.00 uur de deuren sluiten.
“De afgelopen week heeft iedereen kunnen zien dat toch een wolk voor de zon is geschoven door de besmettelijke deltavariant”, zegt Rutte over de oplopende coronacijfers. De Nederlandse premier noemt de nieuwe maatregelen “niet leuk, maar noodzakelijk”. Hoewel de toename in het aantal positieve tests nu nog geen gevolgen heeft voor de kwetsbaren en de zorg, kan de Nederlandse regering niet uitsluiten dat er uiteindelijk toch meer ziekenhuisopnames gaan komen.
De nieuwe maatregelen gaan vanaf zaterdag 06.00 uur gelden en duren tot en met vrijdag 13 augustus. Die dag kijkt de regering naar de stand van zaken en wordt een nieuw besluit over de maatregelen genomen.
De voornaamste maatregel is het sluiten van clubs en discotheken. Die mochten de deuren op 26 juni weer openen met behulp van Testen voor Toegang. Dat systeem bleek echter niet waterdicht, met meerdere clusters van besmettingen tot gevolg.
Het Testen voor Toegang-systeem wordt ook tijdelijk gepauzeerd in de horeca. Dat betekent dat vanaf zaterdag ook weer 1,5 meter afstand moet worden gehouden in bijvoorbeeld eetcafés, restaurants en kroegen. Daarnaast legt de Nederlandse regering de horeca een sluitingstijd op: om middernacht moeten de deuren zijn gesloten voor bezoekers.
Het coronatoegangsbewijs is nog wél geldig bij bijvoorbeeld evenementen en professionele sportwedstrijden. Deze toegangstest krijgt een kortere houdbaarheid: in plaats van 40 uur mag een toegangstest vanaf aanstaande dinsdag maximaal 24 uur van tevoren zijn afgenomen. Meerdaagse evenementen mogen tot en met 13 augustus niet plaatsvinden.
Explosieve stijging in aantal positieve tests
Het aantal positieve tests steeg de afgelopen dagen explosief. De Nederlandse regering had na de versoepelingen op 26 juni wel op een kleine stijging in het aantal positieve tests gerekend, maar de enorme toename die de afgelopen dagen werd gezien baarde de Tweede Kamer, het Nederlandse parlement, zorgen.
De Jonge vroeg daarom eerder deze week een spoedadvies aan het Outbreak Management Team (OMT) of nieuwe maatregelen wenselijk waren. Dat bleek het geval. Daarnaast benadrukken Rutte en De Jonge vrijdag wederom het belang van het naleven van de basisregels. “We willen elkaar allemaal weer ontmoeten, en dat kan ook. Maar doe het verstandig, neem je verantwoordelijkheid. Houd feestjes klein en beheersbaar, en houd 1,5 meter afstand.”
NU.nl