De belangrijkste oppositiealliantie van Nicaragua heeft een voormalige rechtse strijder en een schoonheidskoningin aangewezen als kandidaten om het op te nemen tegen president Daniel Ortega bij de verkiezingen van november.
De aankondiging van de Partido Acción Ciudadana (PAC) op woensdag komt te midden van een golf van arrestaties van oppositieleden, waarbij de afgelopen twee maanden meer dan 24 mensen – waaronder zeven presidentiële kandidaten – zijn gearresteerd.
Oscar Sobalvarro (68) zei dat hij de nominatie niet verwachtte, maar stond erop dat hij “het stokje over zou nemen” van de gearresteerde presidentskandidaten, een stap die volgens hem “niet gemakkelijk en niet zonder risico’s is”.
Zijn running mate is de 27-jarige Berenice Quezada, de 2017 Miss Nicaragua die geen bekende geschiedenis van politiek activisme heeft.

Activisten en internationale waarnemers hebben Ortega beschuldigd van het hardhandig optreden tegen potentiële tegenstanders. De 75-jarige Ortega streeft naar een vierde opeenvolgende termijn als president van Nicaragua.
Onder degenen die door de Ortega-regering zijn gearresteerd, bevinden zich vijf PAC-leiders die naar verwachting zouden strijden voor de presidentiële kandidatuur, evenals studentenprotestleiders en andere oppositieleden in de Midden-Amerikaanse natie.
De Verenigde Staten hebben sancties en visumbeperkingen opgelegd aan functionarissen die gelieerd zijn aan de regering van Ortega, terwijl de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) er bij hem op heeft aangedrongen de arrestanten vrij te laten en ervoor te zorgen dat er vrije en eerlijke verkiezingen kunnen worden gehouden.
President Ortega heeft de arrestaties gerechtvaardigd door te zeggen dat zijn regering criminelen vervolgde die een staatsgreep tegen hem beraamden. De meesten zijn gearresteerd op grond van een controversiële wet die in december 2020 door het parlement is goedgekeurd en die alom werd bekritiseerd als een manier om tegenstanders het zwijgen op te leggen.
In een toespraak vandaag, bekritiseerde Ortega de oppositie van het land en zei dat ze deel uitmaakt van een “Yankee-beleid” en dat de oppositie “geen schaamte kent”.
“Ze verdienen het niet eens Nicaraguanen genoemd te worden. Het rijk gebruikt ze en als ze winnen, schopt men ze er ook uit”, zei Ortega, die tijdens zijn toespraak herhaaldelijk naar de VS verwees als “het rijk”.
“Het rijk wil geen verkiezingen in Nicaragua, het rijk wil ze boycotten, het wil opnieuw terrorisme in ons land zaaien”, zei hij.
Het maatschappelijk middenveld en mensenrechtenorganisaties hebben Ortega – die Nicaragua regeerde van 1979 tot 1990 en in 2007 weer aan de macht kwam en sindsdien twee opeenvolgende herverkiezingspogingen won – beschuldigd van toenemend autoritarisme.
PAC zal de belangrijkste oppositie zijn tegen Ortega en zijn vicepresident en vrouw, Rosario Murrillo (70), die het Frente Sandinista de Liberación Nacional (FSLN) vertegenwoordigt bij de verkiezingen van november dit jaar.
Sobalvarro is een voormalig lid van de Contras, een rechtse rebellengroep die werd gesteund door de VS en in de jaren tachtig een driejarige gewapende strijd voerde tegen de Sandinistische regering onder leiding van Ortega.
De aankondiging van de PAC-presidentiële presidents- en vicepresidentskandidaat in een hotel in de hoofdstad Managua werd begroet door honderden supporters die “Yes you can”, ‘Vrijheid’ en “Vrijheid voor politieke gevangenen” scandeerden, terwijl de oproerpolitie het gebouw omsingelde.