Ruim een decennium geleden hoorden we op politieke podia dat dievenijzer definitief uit het straatbeeld zou verdwijnen. Nadat de gekozen regering in 2010 haar intrede deed, bleek dit na twee regeertermijnen gebakken lucht te zijn. De baas was zijn belofte niet nagekomen. In de aanloop naar de verkiezingen van 2020 werd het prangende onderwerp veiligheid wederom uit de hoge hoed getoverd door politici. Deze keer zou de sheriff in no-time law & order realiseren voor de totale samenleving.
Zijn schijnbaar positieve imago als no-nonsense crime fighter leverde hem de nodige credits op om het volk te bevrijden van het juk dat haar in een wurggreep hield. Onder andere de case van Roger Khan wierp de nodige inwisselbare goudstukjes in de buidel van de minister van Justitie en Politie in de regeerperiode 2005-2010.
Blijkbaar heeft de geschiedenis de politici in dit land niet doen beseffen dat het hete hangijzer veiligheid geen onderwerp is waarmee politiek moet worden gescoord, maar een zaak is van nationaal belang. Het veiligheidsvraagstuk is niet iets van een politicus, een politieke partij of een aan haar gelieerde organisatie, maar een cruciaal onderwerp dat op de nationale agenda thuishoort. Niemand kan een claim leggen dat hij of zij de beste crime fighter of amateur is geweest. Een tijdloze agenda die dwars door de politieke molen van regeringsleiders gaat, moet de drijfveer wezen.
Een aantal maanden geleden heb ik in een interview gewezen op de toegenomen gevaren die dreigen binnen de samenleving, de naweeën die mismanagement met zich meebrengt en het vaak onherstelbare effect op sociaal-maatschappelijk vlak. In 2021 en 2022 heb ik mijn expertise op het gebied van integrale veiligheid prodeo aangeboden aan het KPS en de veiligheidsdienst. In mijn optiek is de focus in Suriname te veel gericht op het operationele en worden onderwerpen als integriteit, risicomanagement, hulpverlening, delinquentenzorg, reclassering enzovoorts niet ketenbreed aangepakt.
Ook is het verzamelen, bijhouden en analyseren van data geen prioriteit gebleken bij de criminaliteitsbestrijding. Helaas is van de aangeboden expertise niet volledig gebruik gemaakt, omdat men blijkbaar niet tot het inzicht was gekomen dat veiligheid meer is dan een vuistvuurwapen, een knuppel, handboeien en een uniform met of zonder epauletten. Over transport, huisvesting en middelen hoef ik niet uit te wijden, daar de prioriteiten door opeenvolgende regeringen verkeerd zijn gesteld.
Tot mijn grote verbazing lees ik heden in diverse media dat de president de ministers van Justitie en Politie en Defensie het mes op de keel heeft gezet. Dit na de recente reeks van brute geweldsdelicten in diverse delen van het land. De president heeft de bewindslieden aangemaand tot acute actie en tastbare resultaten, zo niet dan zal het onderwerp veiligheid vanuit het Kabinet van de President worden geregisseerd. Geeft de president hiermee een indicatie over de incompetentie van bepaalde bewindslieden of is het eindelijk een voorzet richting de veel beloofde tweede helft van deze fragiele coalitie?
Dat de zware criminaliteit niet onder controle is en op korte termijn ook niet zal zijn, is publiekgeheim. Echter kunnen we onze ogen niet meer sluiten voor de realiteit en dreigt het mogelijke gevaar dat burgers het heft in eigen hand gaan nemen. Het vertrouwen in de diensten die de nationale veiligheid moet garanderen is ogenschijnlijk gedaald tot een dieptepunt. De tijd is nu rijp dat de daadwerkelijke experts in de regering gaan doen waar ze goed in zijn? Dat de sheriff zijn knuppel en handboeien weer oppakt en de crime fighter van weleer wordt, waarbij de twee voormalige politieofficieren Kenneth en Krishna hand- en spandiensten gaan verlenen. Het zou ook goed doen aan de perceptie binnen de samenleving dat de positie van president een tikkeltje te hoog is voor de sheriff.
De (tijdelijke) invulling van de positie als crime fighter kan nog altijd ingebracht worden als troefkaart, zijnde het dienen van het nationale belang. Immers, dagelijks wordt het steeds duidelijker dat we te maken hebben met een regering van NOT the right persons on the right place!
Dr. Robert Vishnudatt


