Epidemiologen in Suriname hebben prognoses gemaakt aan de hand van de huidige beschikbare cijfers over het coronavirus. “Als er niets veranderd, kan het rustig verlopen”, deelde Soenita Nannan Panday-Gopisingh, voorzitter van de Stuurgroep COVID-19 Communicatie, mee tijdens de reguliere persconferentie over het coronagebeuren in Suriname.
Nannan Panday-Gopisingh maakt zich zorgen over de feestdagen. Vooral de periode na 26 december. Het gedrag zal volgens haar bepalen welke richting we opgaan met het coronavirus.
“We teren op de immuniteit van de bevolking die reeds ziek is geweest en op dat deel dat gevaccineerd is en een boosterprik heeft genomen. Dat kan maken dat de cijfers omlaag gaan.” Ze wijst erop dat de MoHaNa-maatregelen nog steeds in acht moeten worden genomen. “We zien dat mensen de MoHaNa-regels minder toepassen.”
Er zijn twee scenario’s uitgewerkt. Er wordt gezinspeeld op een mogelijke opleving van het coronavirus tussen 27 december en 17 januari of met de opgedane immuniteit kan er eventueel rond maart een vijfde golf uitbreken. “Natuurlijk willen we blijven in de huidige situatie. Hoewel er dinsdag 41 besmettingen genoteerd zijn, zit Suriname nog goed”, stelt de voorzitter van de Stuurgroep COVID-19 Communicatie.
“Laten we voorzichtig blijven en deze feestdagen goed doorkomen. Laat het niet zijn als januari van het vorig jaar”, luidt de oproep van Nannan Panday-Gopisingh.
Het percentage volledig gevaccineerden vertoont een lichte stijging. Nu is 46,6 procent van de doelgroep twaalf jaar en ouder gevaccineerd. 11.629 personen van de reeds gevaccineerden hebben een boosterprik gehad. De meeste boosterprikjes zijn met het Moderna-vaccin gegeven. Zij gaf cijfermatig aan dat de top van de vierde coronagolf voorbij is. Het aantal besmettingen is aan het dalen.
Naomi Hoever