De duizendpoot, Tanja Lame, weet niet wat stil zitten is. Van de ene opleiding stapte zij over naar de andere. In sommige gevallen combineerde de 36-jarige Lame twee opleidingen of cursussen samen. Zij is kapster en make-up artiest en is al tien jaar eigenaar van Tanja’s Hair & Beauty Salon. Ze kookt ook op bestelling en bindt hoofddoeken. Ook is ze oprichtster van de culturele groep ‘Leli fu sabi’ en producent van haarvet, zeepsoorten en shampoos. “Ik ben de oudste uit zeven kinderen.”
Lame haalt haar motivatie uit de woorden van haar vader: “Zolang je handen en voeten hebt kan je van alles.” Verder wilde zij altijd een zelfstandige vrouw zijn die haar handen niet openhoudt voor een man. Van haar levenspartner kreeg zij alle ruimte om zich verder te profileren. “Ik ben dik tevreden over mijn behaalde successen.”
De bezige bij heeft Mulo Latour doorlopen en daarna het Surinaams Pedagogisch Instituut (SPI). Intussen is zij bachelor of science in ICT en doceert op het instituut waar zij zelf onderwijs heeft genoten. De bezige Lame doet nu haar master in ICT. “Hierna ga ik stoppen en tijd maken voor mijn gezin”, hoopt de moeder van twee zonen.
Opvoeding
Lame groeide op in de volksbuurt Winti Wai met alle uitdagingen. Ondanks de buurt bestempeld werd als één waaruit criminelen en rovers voortvloeien, bleven de kinderen Lame op het rechte pad. Zij bezocht de lagere school aan de Mastklimmenstraat en daarna Mulo Latour.
Van laatstgenoemde school werd volgens de gedreven Lame vertelt dat het een slechte school is, maar Lame bewees het tegendeel. Zij behaalde de eindstreep glansrijk en bezocht daarna het SPI.
Haar vader was in dienst van de Suralco, terwijl haar moeder haar krachten gaf aan een pluimveebedrijf en was daarnaast ook modiste.
“Mijn ouders waren niet ouderwets. Er was een werkbare relatie tussen ons. Als kind werden wij op de majorette- en taekwondo-training afgezet en weer opgehaald door papa. Wij hadden een makkelijke opvoeding. Wij konden vrij met onze ouders communiceren. Mijn moeder was degene die woedend werd op ons, maar mijn vader was altijd kalm.”
Door de vele opleidingen had zij op de zondag tijd ingeruimd voor haar levenspartner en zonen. Door haar bezigheid bij de culturele groep is haar zondag ook ingevuld. Nu gaat zij op de woensdag na school direct naar huis en probeert, eenmaal thuis, niet meer uit huis te gaan. Lame wil na haar masterstudie, die zij volgend jaar afrondt, zich volledig richten op haar gezin.