Er zullen tuchtmaatregelen genomen worden tegen militairen die niet aan het werk zijn verschenen en gisteren de actie van de Vereniging Rechtspositie Militairen (VRM) hebben ondersteund. Er gaat corrigerend worden opgetreden, dat is de lijn die wordt gevolgd binnen het leger, liet Krishna Mathoera, minister van Defensie gisteren weten op een persconferentie. Het leger is een bijzondere organisatie gebaseerd op discipline, hiërarchie en regels.
“We hebben geen behoefte en belang bij om op te ruien, te demotiveren om mensen aan te moedigen te ageren tegen het wettig gekozen gezag. Daar hebben we geen behoefte aan en we gaan optreden”, zegt de defensieminister. Het ministerie van Defensie is bezig een kortgeding voor te bereiden en zal de VRM voor de rechter slepen. De rechter zal gevraagd worden hen te verbieden de handelingen die ze doen te plegen.
Mathoera geeft aan dat ze verwacht dat mensen die een leidinggevende functie hebben, ook bij de VRM, en goede afweging maken van belangen. Gewapende machten hebben een extra verantwoordelijkheid in de samenleving. In deze case ziet ze dat men voorbijgaat aan het groter belang, dat is de veiligheid en bescherming in de samenleving. Ze roept de VRM op om het pad van confrontatie en provocatie te verlaten en spoort hen aan om toch weer aan tafel zitten om problemen op te lossen.
Wanneer gekeken wordt naar de financiële situatie, merkt Mathoera op dat iedereen in de samenleving getroffen is, en niet alleen de militairen. “We moeten met zijn allen eruit komen en we doen ons best om hieruit te komen”, zegt ze. De bewindsvrouw vindt het niet redelijk van de VRM om meteen in actie te gaan, nadat er twee dagen van tevoren met de VRM is gesproken.
Mathoera is van oordeel dat de vakvereniging de werkgever voldoende ruimte moet geven om de kwestie, in deze 150 procent loonsverhoging, te bestuderen en een antwoord te formuleren. Het ministerie moet de gelegenheid worden gegeven om aan tafel te gaan met de bond.
De defensieminister benadrukt dat de samenleving er geen belang bij heeft dat leden van een gewapende eenheid zich zo opstellen. Het verenigen is verankerd in de wet, maar er zijn ook richtlijnen in de Wet op Nationaal Leger en de Wet rechtspositie militairen met betrekking tot het gedrag van militairen.
Daarin is opgenomen wat een militair wel en niet mag. Daar staat dat het verboden is om deel te nemen aan protestdemonstraties. “We zien een regelrechte confrontatie die aangezet wordt om wettelijke regelingen te overtreden”, zegt Mathoera en dat zal ze niet accepteren.