De vuurwerk afsteek- en verkoopperiode gaat vandaag om 00.00 uur in. Er mag op 1 januari 2023 tot middernacht vuurwerk worden afgeschoten. De brandweer ziet graag dat niemand gewond raakt in deze vuurwerk-afschietperiode en hamert daarom op het veilig aansteken van vuurwerk, zegt hoofdvoorlichter van het Korps Brandweer Suriname (KBS), Ulrich Coats, aan Suriname Herald.
Vooralsnog zijn er geen ongeregeldheden geconstateerd bij de import van vuurwerk. Tijdens de inspectie en controle van de containers die dit jaar zijn binnengehaald, zijn er geen illegale vuurwerksoorten aangetroffen. Dit jaar zijn er 38 containers aan vuurwerk binnengehaald. Dit is een significante verhoging ten opzichte van vorig jaar met zeventien containers. Coats geeft aan dat er tot eind december containers met vuurwerk binnengehaald mogen worden.
De brandweer is al jaren bezig om te voorkomen dat knallers als kronto’s en maripa’s het land binnenkomen. Ook staan deze soorten knallers op de lijst van illegale vuurwerksoorten die niet geïmporteerd mogen worden. Coats legt uit dat wanneer gesproken wordt over knalvuurwerk, het om de individuele ‘bombels’ gaat met een decibel van boven 55. Er zijn wel knallers toegestaan, die een geluidssterkte hebben van beneden de 55 decibel.
Hij geeft verder aan dat de brandweer al in een vroeg stadium is gestart met de vuurwerkvoorlichting op de scholen. Het afschieten en verkopen begint op 27 december en eindigt op 1 januari 2023. De hoofdbrandweervoorlichter benadrukt dat er vanaf 2 januari 2023 geen vuurwerk meer afgeschoten mag worden, noch mag er vuurwerk verkocht worden.
Coats drukt ouders en verzorgers op het hart om altijd toezicht te houden op hun kinderen wanneer die vuurwerk aansteken. De ouders en toezichthouders hebben een verantwoordelijkheid om te letten op hun kroost, zegt Coats. Daarom is het aanschaffen van een vuurwerkbril geen overbodige luxe. Ook is het gebruiken van een vuurwerk aansteekstok een must. Met het in acht nemen van deze veiligheidsmaatregelen kan voorkomen worden dat er zich vuurwerkongelukken voordoen.
Bij de verkoop van vuurwerk gelden eveneens een aantal criteria. Zo mag vuurwerk niet met andere goederen worden uitgestald in de winkels. Ook moet het glas van de vitrinekast van een bepaalde dikte zijn. Vuurwerk mag niet verkocht worden aan kinderen onder de zestien jaar. Knalvuurwerk met een decibel van boven 55 decibel is verboden in de verkoop. Vooral individuele knallers met een groene aansteeklont zijn niet toegestaan.
Voor de vuurwerkperiode 2021-2022 waren er zes vuurwerkslachtoffers. Het jongste slachtoffer was elf jaar en het oudste 69. In het vuurwerkseizoen 2020-2021 waren eveneens in totaal zes vuurwerkslachtoffers genoteerd, terwijl er in de periode 2020-2019 tien vuurwerkslachtoffers waren.