In Suriname bedraagt de werkloosheid momenteel 9,1 procent. Volgens minister Steven Mac Andrew van het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid en Jeugdzaken (AW en J) boekt Suriname aanzienlijke vooruitgang bij de aanpak van werkloosheid, vooral gezien de uitdagingen tijdens de covid-19-pandemie. De bewindsman benadrukt dat het ministerie zich sterk heeft ingespannen om dit cijfer in evenwicht te houden.
Na de covid-19-pandemie is er een trend opgemerkt waarbij mensen vertrekken naar het buitenland voor betere kansen, wat nu het grootste probleem van Suriname is: het verlies van geschoold personeel. Het Labour Market project heeft tot doel de regering te ondersteunen bij het verder verminderen van het werkloosheidscijfer en is onlangs gelanceerd door het ministerie.
Mac Andrew beschouwt het Labour Market-project als een effectief middel om de werkloosheid in Suriname verder aan te pakken. Het arbeidsmarktbeleid, vastgelegd in het Mid term Labour Market-beleid, is gericht op concrete stappen om de doelstellingen van dit project te verwezenlijken. De verschillende takken van het ministerie zullen bijdragen aan dit overkoepelende initiatief.
De Stichting Arbeidsmobilisatie en Ontwikkeling (SAO) zal versterkt worden om de gemeenschap beter van dienst te kunnen zijn. Als er tekortkomingen worden geïdentificeerd binnen de dienstverlening, zal het ministerie de benodigde ondersteuning bieden.
Tevens wordt er kritisch gekeken naar het curriculum: indien dit niet meer actueel is, zullen aanpassingen worden doorgevoerd. Het streven is om diverse trainingen van hoogwaardige kwaliteit te behouden. Indien het curriculum verouderd is, zal het vernieuwd worden.
De minister benadrukt dat de SAO de meest geschikte instantie is om vaktrainingen te verzorgen. Suriname kampt nog steeds met een aanzienlijk aantal vroegtijdige schoolverlaters, ook wel drop-outs genoemd. Het project zal zich voornamelijk richten op de sectoren landbouw, ICT en toerisme.
Binnenkort zal de SAO van start gaan met het project: ‘Wroko fu meki moni’, dat landelijk zal worden uitgevoerd. De bewindsman geeft aan dat de SAO de wijken en districten zal bezoeken om deze trainingen te faciliteren.