De regering is continu bezig met de evaluatie van maatregelen ter versterking van de koopkracht. Afhankelijk van de situatie zal de regering moeten overwegen om de koopkrachtversterking aan te passen. Dit vergt zorgvuldige afwegingen om het beoogde doel te bereiken. Hoewel sommigen geneigd zijn om zaken te dramatiseren, benadrukt vicepresident (vp) Ronnie Brunswijk dat de btw-verhoging niet op het meest geschikte moment heeft plaatsgevonden.
Hij herinnert aan het Suriname Aanpassingsprogramma (SAP) dat eerder werd uitgevoerd om de economie te stabiliseren en te herstellen. Daarnaast wordt ook gekeken naar het Internationaal Monetair Fonds (IMF) als een mogelijke ondersteuning.
“In ieder geval zijn we gestart vanaf een dieptepunt, en nu is het onze taak om het land weer naar een hoger niveau te tillen. Dit is geen gemakkelijke taak, maar het is belangrijk om uit het isolement van de zware economische crisis te komen,” benadrukt de vp.
Volgens de vp zouden de genomen maatregelen vanaf het begin aangepast moeten worden, zodat na ruim twee jaar duidelijk een verschil merkbaar zou zijn. Hoewel de genomen maatregelen wellicht niet op het juiste moment werden ingevoerd, benadrukt Brunswijk dat er geen andere keus was.
Hij stelt de vraag hoe de regering de btw kan verhogen als wordt gekeken naar de economische situatie op dit moment. De gemeenschap heeft al genoeg moeilijkheden te verduren. Dit is de reden waarom de regering zich inzet voor het versterken van de koopkracht binnen de gemeenschap.
Om de economie te herstellen zijn er daarom verschillende maatregelen genomen, stelt de vicepresident. Brunswijk benadrukt dat hij niet de pijn van de samenleving kan wegnemen. “Wanneer we aankondigen dat we een programma van het IMF zullen uitvoeren, is het van groot belang dat we de samenleving verzekeren dat het goed zal komen. Het herstellen van vertrouwen in de regering is cruciaal,” zegt hij.
Het IMF stelt de eis om de btw te verhogen, omdat het land anders niet in aanmerking komt voor de volgende tranche van US$ 53 miljoen. De btw is op deze wijze aangepast. Het parlement heeft de btw-wetgeving onder de loep genomen en moest er aanpassingen aan doen alvorens het opnieuw aan te nemen. De btw voor brandstof is verhoogd van 5 naar 10 procent, en de btw voor elektriciteit is verhoogd naar 5 procent.