Er is grote ontevredenheid ontstaan onder de nabestaanden van de 15 slachtoffers die de afgelopen maand het leven hebben gelaten in een goudmijn te Matawai. Volgens de families van de slachtoffers van Matawai zijn ze niet tevreden met de manier waarop hun dierbaren worden begraven. Ook zijn de rituelen die bij een dergelijke gebeurtenis horen nog niet uitgevoerd.
“We willen niet dat de lichamen ergens anders worden begraven voordat de plaats van het ongeval is gereinigd, anders zal de plek spookachtig worden.” De plek van het ongeval moet eerst worden gereinigd voordat er tot begrafenis kan worden overgegaan, aldus een familielid.
Er wordt ook aangegeven dat de 15 families nog niet zijn samengekomen voor een gezamenlijke begrafenis en om gezamenlijk de rituelen uit te voeren, zeggen familieleden van Matawai, wier twee neefjes bedolven zijn geraakt in de goudmijn te Matawai Kamp 21 Passie op de concessie van Zijin/Rosebel Goldmines.
Wat ook tot ontevredenheid heeft geleid, is dat de slachtoffers worden afgelegd en begraven door het Uitvaart- en verzorgingsbedrijf Poese te Wintiwai aan de Draaibatrastraat. “De begraafplaats van Poese te Wintiwai loopt onder water. We hebben gevraagd om onze dierbaren zelf af te leggen, maar Poese wil dat niet. Poese wil deze dingen voor ons doen, en dat willen wij niet,” geeft de bezorgde familie aan.
Gepland was dat er afgelopen zaterdag, een singi neti zou worden gehouden in het Nationaal Indoor Stadion (NIS), en de begrafenis zou vandaag plaatsvinden.
Hoofdkapitein Inse Emanuel van Matawai bevestigt de grote ontevredenheid onder de families over het begraven bij Poese uitvaartverzorging. “Het is waar dat er ontevredenheid heerst; mensen willen niet begraven worden in Wintiwai omdat daar rituelen worden uitgevoerd die nog niet kunnen plaatsvinden,” aldus de dignitaris. Volgens de kapitein heeft het uitvaartbedrijf ook niet afgestemd met de regering.