Boekhandel Vaco heeft vandaag gehoor gegeven aan het deurwaardersexploot om het boek “Corruptie op het Hoogste Niveau. Zakendoen in Suriname”, van Gerard van den Bergh, uit de handel te halen. Inmiddels heeft Vaco ook een bekendmaking op haar Facebookpagina gepubliceerd waarin ze haar klanten die het boek reeds gekocht hadden, vraagt dit te retourneren.
“Wij verzoeken wij allen die een exemplaar hebben gekocht bij ons dit te retourneren in het kader van het strafrechtelijk onderzoek, waarbij wij tot restitutie over zullen gaan”, schrijft de boekhandel op Facebook.
Vorige week sommeerde president Chan Santokhi via zijn advocaat Vaco om het boek van Van den Bergh onmiddellijk uit de verkoop te halen. De president heeft nimmer toestemming gegeven voor het gebruik van de foto, ook niet namens hem op de cover van het boek, schreef zijn advocaat Gerold Sewcharan aan Vaco N.V.
Santokhi zou de afbeelding op de cover van het boek als een inbreuk op zijn recht op bescherming van zijn morele integriteit, zijn goede naam en eer, maar ook op zijn reputatie als president van de Republiek Suriname ervaren, wat daardoor ook schadelijk is voor de staat Suriname, staat in de brief van de advocaat.
“De afbeelding, althans de inhoud ervan in samenhang bekeken, legt een verband tussen de president en corruptie. De afbeelding is schadelijk voor de goede naam en eer, de reputatie en pleegt een inbreuk op de grondrechten van de president zoals vastgelegd in artikelen 9 lid 1 en 17 lid 1 van de Grondwet en andere wettelijke bepalingen”, staat in het deurwaardersexploot.
In zijn boek onthult Van den Bergh dat het succes van zakendoen in Suriname niet alleen afhangt van een persoonlijk netwerk, maar ook van politieke bescherming. Hij wijst erop dat wet- en regelgeving in Suriname ondergeschikt zijn aan de grillen van politici. Zelfs de hoogste man in het land blijkt niet in staat ambtenaren en kapitaalkrachtige figuren te dwingen zich aan wetten en regels te houden, zelfs wanneer dit het nationaal belang schaadt, staat in een persbericht dat gisteren door Van den Bergh werd verstuurd.
Inmiddels is bekend geworden dat president Santokhi via zijn advocaat in Nederland, Aroon Gonesh, zowel Van den Bergh als de uitgever van het boek heeft gesommeerd om alle resterende exemplaren van het boek te verbranden. Santokhi start in Nederland een zaak tegen Van den Bergh en de uitgever van het boek.