De districtscommissaris (dc) van Commewijne, Mohamedsafiek Radjab, weet geen raad met de situatie op de plantages Alliance en Rust en Werk. De dc geeft aan dagelijks klachten te ontvangen van bewoners van deze plantages over het tekort aan medicijnen en de zieken die niet naar de dokter kunnen omdat er geen geld is om de boot te betalen voor de oversteek naar Alkmaar of Leliëndaal voor een doktersbezoek.
De kosten per boot zijn verhoogd en de bootsmannen vragen nu SRD 600. De burgervader meldt dat hij meerdere keren contact heeft gezocht met de leiding van de Regionale Gezondheidsdienst (RGD), echter zonder resultaat. “Ik probeer dagenlang contact op te nemen met de RGD, maar ik kan niemand bereiken,” laat de burgervader weten.
Ook bewoners van Alliance in Commewijne uiten hun bezorgdheid over het ontbreken van artsen in hun woongebied. Voor de bewoners is dit zeer ernstig, en ze kijken uit naar een directe oplossing vanuit het ministerie van Volksgezondheid.
Ook deze bewoners moeten steeds op en neer reizen om naar de dokter te gaan in Alkmaar. Ze moeten vroeg de oversteek maken, en de kosten daarvan zijn zeer hoog. Wanneer ze klaar zijn, moeten ze lang wachten om weer terug naar huis te gaan. “We moeten gebruikmaken van pendelboten. We wachten langer dan vier uur om over te steken,” zeggen de bewoners in een gesprek met de Suriname Herald.
“We hebben een broeder Van der Kamp, maar die kan geen medicijnen voorschrijven. Hij is geen arts en is al 75 jaar oud. Hij zegt steeds tegen ons dat er geen medicamenten zijn die we nodig hebben, we moeten naar een huisarts, maar er is geen huisarts waar we naartoe kunnen,” klaagt bewoonster Riene Djojosemito.
Deze situatie is ontstaan na het overlijden van de huisarts die er was. Sindsdien is er nooit meer een arts naar het gebied gekomen. Er is geen polikliniek maar wel een kamer in het gebouw van het Centraal Bureau voor Burgerzaken (CBB) waar hij zijn werkzaamheden kon verrichten, maar de broeder is al op leeftijd.
Rani Nannan Panday, manager Medische Aangelegenheden bij de RGD, geeft aan dat na onderzoek is gebleken dat er geen arts was in Rust en Werk, maar in Alliance wel, terwijl de bewoners van Rust en Werk anders beweren.
Zij merkt verder op dat de prijs voor brandstof is verhoogd, wat nu voor meer frustratie zorgt bij de bewoners. Ze heeft al een brief gestuurd naar de waarnemend directeur van de RGD om te vragen of er geld vrijgemaakt kan worden voor het brengen van een arts en een apotheek naar het gebied. “Zodra de actie plaatsvindt, gaan we naar het gebied. Het streven is om deze maand nog met een duurzame oplossing te komen voor de bewoners,” zegt Nannan Panday.