DA’91-voorzitter Angelic del Castilho is van mening dat de samenleving nu de opdracht heeft om massaal de komende periode te beslissen om een totaal ander pad met Suriname op te gaan. Het moet een weg zijn die vrij is van corruptie en van privébelangen. Corruptie kan moeilijk aangepakt worden, omdat instituten ook verzwakt zijn.
Del Castilho wijst erop dat kort geleden het Constitutioneel Hof niet kon functioneren, maar nadat haar partij tamtam maakte, werden zaken voor het hof gelijk in orde gemaakt. Daarmee geeft ze aan dat DA’91 wel de kracht heeft om waar nodig verandering te brengen. In het programma Mmanten Taki via de STVS zei ze dat vooral het onderwerp corruptie bijzonder veel aandacht geniet.
Volgens haar moeten nog zaken in orde gemaakt worden om corruptiebestrijding goed aan te pakken. Een van de zaken is de opgave van bezit en belangen van bestuurders. In de hele Sabakoe-affaire is volgens haar gebleken dat politici zichzelf hebben gezegend met gronden. Ook is er geen transparantie in het onderzoek naar onsmakelijke zaken die zich hebben voorgedaan.
Als volgens Del Castilho aan de onderlaag ruimte is voor oneerlijkheid, betekent het dat aan de bovenkant geen sancties zijn. De DA’91-voorzitter ging ook in op de kwestie rond de recente aanpassing van de energietarieven.
Volgens haar is het duidelijk dat de burgers moeten betalen voor de inefficiënties binnen de EBS. Dit blijkt uit de rapporten die eerder zijn uitgebracht. Zolang zaken nog niet zijn opgelost, heeft men het recht niet om meer van de samenleving te vragen.
Toen het IMF-programma binnenkwam, moesten subsidies worden afgeschaft. Toen al moesten de bedrijven efficiënt verzekeren. De samenleving betaalt nu voor zichzelf en de regering. Dat nu ook de fabrikanten zich roeren, is begrijpelijk omdat de samenleving dit niet zal kunnen betalen. ’s Avonds zullen burgers nog minder licht hebben, maar het belangrijkste is dat bedrijven ook over de kop zullen gaan, waardoor werkers ook hun baan kunnen verliezen.
De regering kan zich niet distantiëren van corruptie, omdat ze zelf medeplichtig is. Niets wordt gecorrigeerd. De prijs moet marktconform zijn, maar het marktconforme moet volgens Del Castilho wel eerlijk zijn. Dat is bij de nieuwe energietarieven niet het geval. De politica sprak de hoop uit dat het volk zal kiezen voor eerlijke en capabele leiders.