Tussen de Aluminum Corporation of China Limited (Chinalco) en de Surinaamse overheid zijn duidelijke afspraken gemaakt over het milieu. De multinational wil, nadat De Nationale Assemblee (DNA) haar goedkeuring heeft gegeven aan het Memorandum of Understanding (MOU), starten met het winnen van bauxiet in West-Suriname, specifiek in het Bakhuysgebied.
Maandag hebben beide partijen deze principeovereenkomst ondertekend. Eerdere overeenkomsten met bauxietmaatschappijen besteedden geen aandacht aan dit vraagstuk. Cedric Nelom, lid van de presidentiële werkgroep Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, verklaarde tijdens een persconferentie dat hierin verandering is gekomen. Er zijn drie paragrafen opgenomen die aandacht besteden aan het milieu: bij de aanvang van de activiteiten, tijdens het mijnproces en na het beëindigen van de mijnbouw.
Chinalco is verplicht om, voordat de activiteiten van start gaan, een milieustudie uit te voeren. Deze studie moet eerst worden goedgekeurd door de Surinaamse instanties voordat de activiteiten kunnen beginnen. Volgens Nelom is het daarbij essentieel dat de lokale instanties hun compliance uitvoeren.
Een andere verplichting is dat, zodra het bedrijf klaar is met het mijnen in een specifiek deel van de concessie, onmiddellijk wordt begonnen met de rehabilitatie van dat gebied. Voordat de mijn wordt gesloten, moet er een mine closure plan worden opgesteld, en wel vijf jaar voordat de activiteiten eindigen. Er komt een duidelijke richtlijn waar dit plan aan moet voldoen.
Verder is in de overeenkomst vastgelegd dat de overheid na de sluiting van een mijn de mogelijkheid behoudt om het gebied te blijven monitoren. Chinalco zal gedurende een periode van vijf jaar de kosten van deze activiteiten dragen. Mocht de overheid van mening zijn dat er na de sluiting een situatie ontstaat, bijvoorbeeld waarbij aanvullende rehabilitatie nodig is, dan zullen de onvoorziene kosten uit een speciaal fonds worden gedekt.
Volgens Nelom is hiermee gegarandeerd dat deze kosten niet door de overheid hoeven te worden gedragen. Danny Lachman, voorzitter van de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, verklaarde maandag tijdens een persconferentie dat het concept eventueel nog kan worden gewijzigd door DNA.
Het parlement moet een machtiging verlenen om de definitieve overeenkomst te ondertekenen. Chinalco, een van de grootste mijnbouwbedrijven ter wereld, zal een investering doen van US$ 426 miljoen.
De voorzitter van de presidentiële werkgroep verwacht dat, na goedkeuring door DNA, de productie medio volgend jaar kan beginnen. Op jaarbasis zal er zes miljoen ton bauxiet worden geproduceerd. Daarnaast zullen de spoorlijn in West-Suriname en de haven worden gerehabiliteerd.
Het bauxiet uit het Bakhuysgebied zal per trein naar de haven van Apoera worden vervoerd. Vanuit Apoera wordt het bauxiet met pontons naar schepen op zee geladen. Er zal worden onderzocht of het nodig is om de Corantijnrivier, vanaf de monding tot Apoera, te baggeren.
Wat Suriname hieruit kan verdienen, omvat onder andere een bedrag van 800.000 Amerikaanse dollar per jaar voor community development. Daarnaast wordt er jaarlijks US$ 29 miljoen verdiend uit equity en royalty’s. Afhankelijk van de levensduur van de mijn zal, op basis van de huidige prijzen, een totaal van meer dan US$ 30 miljoen worden gegenereerd.