Er is een toename merkbaar in het aantal tienerzwangerschappen. Vooral de districten Marowijne, Brokopondo en Sipaliwini, evenals buurten zoals Flora en Latour, zijn probleemgebieden, zegt minister Lalini Gopal van Jeugdontwikkeling en Sport. “Het gebrek aan juiste en tijdige informatie maakt de drempel voor jongeren alleen maar groter,” aldus Gopal.
Het ministerie werkt samen met het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur (minOWC) en andere betrokken departementen om deze problematiek duurzaam aan te pakken via diverse programma’s. De minister benadrukte dat structurele seksuele voorlichting, inclusief informatie over seksueel overdraagbare aandoeningen (soa’s), noodzakelijk is.
“Ik ben geen voorstander van seksuele activiteit op jonge leeftijd, maar jongeren moeten wel goed geïnformeerd zijn,” zei zij. Uit gesprekken blijkt dat jongeren tussen 12 en 16 jaar in sommige gevallen al twee kinderen hebben. Een deel van deze jonge moeders gaf aan dat zij zonder de juiste informatie mogelijk geen tienermoeder zouden zijn geworden.
Het ministerie zet zich in om deze jonge moeders terug te brengen naar het onderwijs en organiseert, in samenwerking met de Verenigde Naties (VN), trainingen voor opvoedingsvaardigheden. Ook via Stibula wordt het project voortgezet. “De kinderen zijn er al. Het gaat er nu om hoe wij deze moeders en hun kinderen zo goed mogelijk ondersteunen,” benadrukte Gopal.
Daarnaast deed de minister een oproep aan de media om mee te helpen bij het verspreiden van informatie. Ze wees op culturele barrières en juridische beperkingen, zoals het strafbaar zijn van abortus. Gopal benadrukte dat condooms beschikbaar moeten zijn op scholen en andere instellingen en dat gezinsplanning een gezamenlijke verantwoordelijkheid is.
“De overheid moet zich nu echt focussen op gezinsplanning,” besluit minister Gopal.